Provizní systém Webnode.cz – rozhovor

Svetlana VorontcovaWebnode je nástroj na tvorbu webových stránek a na našem webu jsme jejich provizní systém představovali již před 6 lety. Za tu dobu online služba prošla opravdu pořádným vývojem a stejně tak i jejich affiliate program. Na podrobnosti jsme se zeptali jejich affiliate manažerky Svetlany Vorontcove.

Služba Webnode.cz je natolik známá, že ji není ani nutné představovat. Ale i tak pro jistotu, můžete nám popsat, k čemu slouží a co jsou její největší přednosti?
Našim uživatelům poskytujeme možnost snadno a rychle dostat na internet a prezentovat jakékoliv myšlenky, které je napadnou. To platí pro osobní webové stránky jako například blog o vaření nebo cestování, ale i firemní weby pro podnikatele v libovolné sféře – od fotografa po výrobní podnik. Zároveň máte možnost založit si e-shop a začít podnikat za několik vteřin. Všechny typy webů si mohou uživatelé vytvořit zcela zdarma a na neomezenou dobu. Samozřejmě, když se podnikání člověku rozroste, má možnost si zakoupit balíček prémiových služeb a tím rozšířit vlastnosti editoru a zvýšit prostor na serveru, to už záleží na konkrétním případě.

Jak dlouho tato služba existuje? A jaké funkce v průběhu vývoje přibývaly?
Náš projekt byl spuštěn v lednu 2008, ze začátku měl 8 lidí a už teď náš tým čítá více než 90 osob pracujících pro 18 milionů uživatelů v různých zemích celého světa. V průběhu let jsme pracovali jak na přidávání nových funkcí, tak i na zlepšování zákaznického servisu – našim uživatelům radíme nejen se samotnou prací v editoru, ale i s podnikáním na internetu celkově, ať už jde o optimalizaci pro vyhledávače nebo propagaci na sociálních sítích.

Jakými změnami prošel váš provizní program a co vás k tomu vedlo?
Partnerský program jsme založili v srpnu 2009, za první rok fungování se k nám připojilo kolem tisíce partnerů, teď už jich máme přes 20 000. Vytvořili jsme články v naší nápovědě, abychom usnadnili našim partnerům seznamovaní se systémem. Na našem blogu také stále publikujeme užitečné články a návody jak s affiliate systémem začít a dále pracovat.

Jak za tu dobu hodnotíte affiliate marketing jako nástroj k propagaci internetové služby tohoto typu?
Pro nás funguje naprosto skvěle. Máme radost z toho, že pomáháme vydělávat našim partnerům a zároveň naši noví uživatelé mohou vytvářet své vlastní stránky úplně jednoduše a tím se prezentovat na internetu.

webnode-czJak fungují provize u vašeho affiliate systému?
To je docela jednoduché a zároveň přínosné pro naše affiliate partnery. Za každého uživatele, který si založí účet na našem webu webnode.cz přes partnerský odkaz nebo banner a zakoupí prémium služby, vyplatíme našemu partnerovi 30 % provize ze zakoupeného balíčku Premium. Navíc za jeho každé další prodloužení dostane affiliate partner 10 %. Aktuálně se pro naše české partnery provize za jeden nákup pohybuje mezi 176 Kč a 3 000 Kč. Uživatelům poskytujeme také možnost zakoupit přes nás vlastní doménu, takovou konverzi odměňujeme 15 % z dané částky. Jeden uživatel si může vytvořit libovolné množství webů ve svém účtu a affiliate partner automaticky dostane provizi za každý zakoupený baliček.

Existují i provize z druhé vrstvy (z nabírání podpartnerů)?
V tuto chvíli tento typ programu už nefunguje, protože jsme zjistili, že je nejlepší, když s každým partnerem navážeme osobní kontakt. Takto se na nás může kdykoli obrátit a my mu rádi pomůžeme a odpovíme na všechny otázky. Funguje to poměrně lépe než přes zprostředkovatele.

Jak dlouho vydrží affiliate cookie?
Po kliknutí na odkaz či banner si uživatel založí nový účet a už bude navždy přiražen k našemu affiliate partnerovi. Nový uživatel může nakoupit balíček stejný den po registraci nebo i po roce – žádná omezení nejsou. V případě, že po kliknutí uživatel nevytvořil nový účet ve stejnou chvíli, má ještě 30 dnů na dokončení registrace, aby se provize našemu affiliate partnerovi započítala.

Je možné domluvit si s vámi exkluzivnější podmínky a vyšší provize?
Ano, to samozřejmě jde. Rádi podporujeme naše dlouhodobé partnery, vždy to řešíme individuálně.

Je u vás nastaveno nějaké výplatní minimum?
Provizi vyplácíme v momentě, kdy dosáhne minima 75$. Lze nastavit i vyšší částky jako 150$ nebo 300$, to už záleží na přání affiliate partnera. Pro dosažení minima stačí například, aby 2 uživatelé nakoupili baliček Standard pro firemní weby a k tomu doménu.

Na jakém systému váš provizní systém běží?
Používáme Post Affiliate Pro od Quality Unit, je to docela jednoduchý systém, který poskytuje možnost využít tzv. „direct link” („přímý odkaz“). Když nám uživatel dodá svůj vlastní web přes jeho profil a my jej schválíme, nemusí už poté používat žádný kód – všichni návštěvníci, kteří přijdou na náš portál z daného webu, budou automaticky přiřazeni affiliate partnerovi.

Pro jaký typ webu je váš affiliate systém vhodný? Kde může propagace oslovit nejvíce zákazníků a mít nejlepší konverzní poměr?
Banner a odkaz se dá jednoduše přidat na libovolné webové stránky, ale podle našich zkušeností nejvíc vydělává na stránkách, které se věnují tvorbě webu, designu, kódování či online nástrojům. Velice oblíbené jsou také různé portály, které srovnávají editory pro tvorbu webových prezentací. Cílová skupina takových portálů je nejvíc podobná našim uživatelům. V poslední době je velmi  úspěšné taky natočit videonávod, jak vytvořit vlastní webové stránky, a přidat ho třeba na YouTube.

Je možné propagovat službu Webnode i pro zahraniční traffic?
Ano, i to je velmi jednoduché. Zmíním k tomu jenom několik údajů: Webnode teď má 26 jazykových verzí a funguje ve 45 státech. Máme nachystané bannery v 16 jazycích, které uživatel může na své webové stránky libovolně vkládat.

Co se chystá do budoucna?
Už brzy chystáme spuštění úplně nové verze Webnode. Je to ještě v režimu beta testování, proto vám nemůžu zatím moc prozradit, ale pro uživatele to bude úplně jiná zkušenost s vytvářením webových stránek. Věřím, že i našim partnerům to zvýší provizi v budoucnosti.