Rozhovor s Xzone.cz – eshop pro prodej her

Provozovatel eshopu Xzone.cz nedávno představil novou verzi provizního systému pro pro prodej počítačových her. Jaké přináší novinky a na co se můžete do budoucna těšit? O tom jsme si povídali s panem Martinem Schovancem, managerem obchodu…

xzone-cz

Jaké druhy zboží nabízí eshop Xzone.cz? Co všechno může affiliate partner vlastně propagovat?

Jsme hodně úzce zaměřený eshop na PC a konzolové hry (tzn. PlayStation 2, PlayStation 3, XBOX 360, PSP, Nintendo WII). Díky specializaci si dokážeme s každým titulem „hrát“ a dostat z něho maximum prodeje. Ať už jsou to různé speciální dárky či akční slevy, které se skoro každý den na našem obchodě objevují. Díky ale širokému spektru různých herních žánrů, je vhodné v určité míře odkazovat na nás i na neherních stránkách. Např. na stránkách o sportech by mohla čtenáře zaujmout nová FIFA nebo NHL, na automobilových stránkách nový Colin DIRT 2, na filmových Harry Potter hry a tak podobně.

Popište nám prosím provizní systém Xzone. Jak velké jsou provize?

Partner odkazuje na naše stránky a pokud někdo na banner či odkaz s provizním kodem klikne, tak si ho to pamatuje 30 dní. Je zde dostatek času na to, aby se zákazník rozmyslel a pokud ho opravdu nabídka zaujala také nakoupil. Po objednání je provize ve stavu nevyřešeno, jak se zboží odešle a nám přijde platba, tak se změní ve schváleno a po překročení stanovené výše provize dostane na svůj účet peníze. Základní hladina je 5% z uskutečněného nákupu (bez ceny poštovného).

Co další vrstvy – je možné propagovat samotný affiliate a mít provize i z podpartnerů?

Vrstvy náš systém podporuje a můžou se registrovat podpartneři, ale prakticky nefungují a nejsou pro ně nastaveny provize. Počítáme s nimi až časem pro speciální kampaně. Není to ale otázka blízké budoucnosti.

Jak dlouho vydrží cookies?

U aktuální defaultní kampaně je to 30 dní.

Na jaké aplikaci běží váš affiliate systém?

Používáme nyní nově Post Affiliate Pro 4 dovybavený o některé moduly a námi z větší části dopřeložený a napojený na náš vlastní systém eshopu.

Nedávno jste spustili novou verzi provizního programu. Čím se nová verze odlišuje od té staré?

xzone-cz-screenshotKde začít? 🙂 Dřívější verze byla již více jak 5 let stará a podle toho také vypadala, ať už po grafické stránce tak i po té funkční. Protože jsme si dřívější systém programovali sami (resp. Já :)), byl extrémně jednoduchý a krom seznamu provizí, bannerů a vyplacené částky neměl nic dalšího. V PAP4 tak pro naše partnery, kteří postupně během léta budou migrovat na nový systém, přibylo takových možností, že se někteří až zalekli :). Je tu mnohem lepší systém bannerů, grafy, statistiky, graficky mnohem lépe řešené apod. Také se o systém nově stará specialista, a díky němu se můžeme věnovat potřebám jednotlivých webů (ať už je to malinká fanstránka či velký web s desítkama tisíc denních přístupů).

Jak dlouho existuje eshop Xzone.cz a od kdy má svůj provizní program?

Náš obchod funguje už od jara 2001 a provizní systém máme už déle jak 5 let. První weby, které to s námi navíc táhnou do dneška, se registrovali někdy v dubnu 2004.

Kolik je k dispozici grafických bannerů?

Bannery do nového systému stále ještě plníme, takže je jich asi jen kolem stovky. Zhruba 3-4 rozměry a většina je zatím statická JPG. Jak tohle doplníme do alespoň 300 kousků, tak začneme přidávat i různé flashe.

Hojně využíváný je formát Rotátor, který náhodně zobrazuje přiřazené bannery. My ho jednou týdně aktualizujeme o nové a ty staré, na které se málo kliká, z něj vyřadíme. Partner se tedy nemusí o nic starat a stačí jen přidat kod na stránky. Toto je ale vhodné spíše pro větší weby, které mají širší záběr her. Menší stránky zaměřené na jednu konkrétní hru spíše využijí rovnou samotný banner či odkaz.

V předchozí verzi affiliate systému byla možnost požádat vás o připravení dalších grafických bannerů na přání partnerů. Využívali toho partneři hodně a bude taková možnost i nadále?

Ano, i zde mají partneři možnost nám napsat, pokud jim nějaký banner chybí a potřebují tu danou hru propagovat. Do týdne jsme schopni banner dle přání vytvořit a zařadit do systému. Dříve se to osvědčilo a i nyní už registrujeme různé maily o zařazení toho či onoho banneru.

Jaké novinky plánujete do budoucna?

xzone-cz-screenshot2Momentálně nepřipravujeme žádné radikální novinky. Chceme nejdříve, aby se stávající partneři se systémem zžili a dokázali z něho (to samé platí i pro nás) vymáčknout maximum. Určitě se ale můžou v budoucnu těšit na speciální kampaně na určitý produkt s vyšší provizí, užší spolupráci s vydavateli, možnost proplacení za kliknutí, privátní kampaně jen pro vybrané weby na vybrané produkty, aby zacílení bylo co nejlepší.

Provizní systém provází Xzone defacto od začátku a je to součást naší marketingové strategie. I nadále mu bude věnována péče a pozornost a věříme, že díky novým možnostem ještě více rozšíříme záběr našich mnoho stovek herní webů.