Základy – Co je to affiliate systém?

Tento článek by měl sloužit jako popis toho, co to vlastně affiliate programy (neboli provizní systémy) jsou. Cílem článku je srozumitelně popsat obecný princip fungování affilate systému.

Co je to affiliate program?

Affiliate program je označení pro druh internetové reklamy. Provozovatelem affiliate programu je například provozovatel nějakého eshopu. Ten zaplatí tzv. partnerovi za reklamu pouze provizi z prodeje uskutečněného díky reklamní ploše na stránkách partnera.

Situace z pohledu partnera (webmastera):

Partnerem je označován provozovatel partnerské stránky (občas se mu říká prostě jen webmaster). Ten umístí na svůj web bannery odkazující například na nějaký eshop. Díky těm bannerům přivádí na eshop návštěvníky a případné zákazníky. Pokud si někdo v eshopu něco objedná, partner za to dostane provizi z uskutečněného prodeje.

Situace z pohledu provozovatele affiliate:

Pokud se provozovatel nějakého eshopu rozhodne zřídit si vlastní affiliate program, je to pro něj velmi rozumný krok. Získá tak reklamu, která sama sebe vždycky zaplatí. Jeho eshop tak získá mnoho nových návštěvníků a potažmo i zákazníků.

Princip Affiliate

Konkrétní příklad

Například eshop pro prodej Plyšových zvířátek ve tvaru mikrobů má vlastní affilate systém. Pokud máte svůj web nebo blog, tak můžete vydělávat na tom, že na něj umístíte banner propagující tento eshop. Kdykoliv na tento banner někdo klikne a na eshopu si něco objedná, získáte tak provizi ve výši xx% z realizované objednávky.

Doporučení dalším webmasterům – získávání podpartnerů

Mnoho affilate programů poskytuje tzv. multilevel systém (či referal systém nebo systém podpartnerů). To funguje tak, že když webmaster doporučí nějakému jinému webmasterovi, aby se také zapojil do affiliate programu, tak bude dostávat určité % i z jeho prodejů.

Spokojenost na obou stranách

Z affiliate systému tedy mají prospěch obě strany, zisk má webmaster i provozovatel. Je to oboustranně velmi prospěšná win-win spolupráce.

Názvosloví

Místo slovního spojení „affiliate program“ se často také používá termín „provizní program“ nebo „provizní systém“. Stejně tak občas i „affiliate systém“. Pro lepší přehled termínů používaných ve spojitosti s affiliate marketingem pro vás připravujeme malý slovníček.

Vylepšení tohoto článku

Potřebujeme od Vás zpětnou vazbu, zda byl článek snadno pochopitelný, zda jste všemu porozuměli. Chtěli bychom vědět, co tu podle Vás ještě chybí. K tomu slouží komentáře – ptejte se nás na otázky týkající se affiliate marketingu a my se je případně pokusíme zodpovědět v dalších článcích.